2009. január 31., szombat

A csíkos pizsamás fiú (2008)

Egy picit szigorúnak tartom a kritikákat a filmről, amik azt mondják „felületes történelemóra” és hogy olyan, mintha a „jobb” holokauszt filmekből kiszednénk a szentimentális jeleneteket és egymás mögé raknánk őket. Egyrészt a történelmi hátteret egyáltalán nem érzem fő sodornak, másrészt meg a film nem esik szentimentális túlzásokba, éppen az elfogadható szinten marad. Tény, hogy gyerekszemmel más szférába helyeződnek a haláltábor borzalmai de ettől még nem csap át ömlengésbe a sztori (ahogy Az élet szép esetében sem történt). A színészi játékra, a rendezésre és az egész filmre azt lehet mondani korrekt munka.John Boyne regényének adaptációjában egy SS tiszt nyolcéves kisfia összebarátkozik egy zsidó fiúval a házhoz közeli koncentrációs tábor kerítésén keresztül. A gazdag, elit srác és az éhező, rabruhás fiú barátkozása (olcsó eszközökkel vagy sem) a film legerősebb jelenete. A zseni gyermekszínészeken már meg sem lepődönk, a felnőttek (köztük jó néhány magyar név) háttérbe szorulnak játékuk mellett, ahogyan azt a dramaturgia is diktálja. Lehetőségként az is benne van a filmben, hogy az első „holokauszt gyermekfilm” lehessen. Talán így lett volna a legérdekesebb, de mégsem ezt az utat választja, inkább a Sorstalanság és Az élet szép nyomdokain halad. Az elektromos kerítés tehát nem változhat lepkehálóvá, a borzalmak nem kerülnek új megvilágításba, ennek köszönhetően pedig A csíkos pizsamás fiú felejthető darab lesz.Nekünk minden esetre nem lehet panaszunk, hiszen hazánk nemcsak a forgatási helyszíneknek adott otthont, hanem a stáblistát is nagyon sok névvel gazdagította. Reméljük, hogy a jövőben minél több színvonalas produkcióban tud közreműködni Etyekwood.

2009. január 30., péntek

Animal Collective - Summertime Clothes

Az év első igazán nagy durranása az új Animal Collective lemez (állítólag, én most ismerkedem velük) nagyon kellemes elektro muzsika, ami mindig meg tud lepni, el tud andalítani, de föl is tud pörgetni, okos zenészek, na.

Érdemes egy pillantást vetni erre az agyolvasztó borítóra, mely a Merriweather Post Pavilion című lemezt díszíti és alighanem hűen tükrözi a banda szellemiséget.

Omaha Bitch - Orgasmic Troopers

A második klipp persze már nem üt akkorát, mint a zseniális Dancing Cyprine, minden esetre én már harmadszor nézem, és bizony ez se lett semmi. Talán mondanom sem kell, hogy a zene is oda van rakva rendesen.

2009. január 29., csütörtök

Igor (2008)

Olyan animáció az Igor, aminek 2008 élmezőnyében (Wall-e, Kung-Fu Panda, Volt) semmi keresnivalója, újranézni biztos nem fogom, de azért „egynek elmegy”. A Nightmare Before Christmas számos karaktere köszön vissza (egy az egyben!), és a képi világ is erre, meg a Halott menyasszonyra hasonlít. Ezt lehet tisztelgésnek, vagy pofátlan lopásnak tekinteni, de komolyan venni nem kell, hiszen a film nem tör túl magas babérokra. Az animáció néhol zavaróan gyenge, a történet pedig kínosan buta. A mellékszereplők (akárcsak a nagyoknál) kifejezetten szórakoztatóak, a halhatatlan zombinyúl (van itt valaki, aki nem imádja Steve Buscemi-t?) és a lökött „agy” kitesznek magukért. John Cusack is egész jó választásnak tűnik a főhős hangjára, de ezek a momentumok nem mentik meg az Igort a gyenge közepes jelzőtől.

Who-Land Trailer

2009. január 25., vasárnap

Tom & Jerry Garfield sorsára jut

A Warner úgy döntött van elég pénz fantázia egy élőszereplős Tom és Jerry filmben. Szerintem nyugodtan kijelenthetjük, hogy a készülő mozifilmnek az alapanyaghoz nagyon kevés köze lesz.

2009. január 24., szombat

Vakság (2008)

Egész jól indul a történet, izgalmas vágásokkal. Jelzőlámpát látunk zöld-piros, és halljuk az autók zaját, aztán látjuk is az utat, ahol egy kocsi miatt áll a forgalom. A sofőr megvakult, minden elfehéredett előtte. Ekkor még apokaliptikus hangulatú katasztrófafilmben reménykedtem, aztán sajnos egészen mást kaptam, valamit, amihez a misztikus vakság-kór csak nézőcsalogató ürügy. A rendező (Fernando Meirelles) pokolba küldi a szereplőit. Azzal, hogy megvakítja őket, egytől-egyig elindulnak a totális erkölcsi züllés útján. A játékidő nagy részében egy karanténba helyezett embercsoport elvadulását nézhetjük, ami csöppet sem szórakoztató, és még csak elgondolkodtatónak sem mondanám, mert az egész meglehetősen blődlinek hat.Nem tudom például, mitől lesz egy vak ember rögtön teljesen hülye. Ennek valójában a pocsék színészvezetés az oka. A kis közösség olyan élményekkel „gazdagodik”, illetve úgy éli meg kilátástalan mindennapjait, hogy az már-már paródiaszámba megy. Amikor Danny Glover zsebrádióján andalog az egész terem, a fejemet fogtam, annyira ciki volt.Nem csak az alacsony költségvetés miatt, a Vakság erősen tévéfilm, vagy még inkább sorozat hangulatú. A baj csak az, hogy sztárok a főszereplők (Julianne Moore, Mark Ruffalo) és hogy néha úgy fest, mintha valaki pénzelte volna ezt a torzszülött alkotást. (de minek?) A záró jelenetekben például egészen jól néz ki a kihalt város (mint a 28 nappal későbben). A mozi legeleje és legvége nézhető volt, a kettő közöti rész meg valamiért veszettül szeretne ürülékkel megdobálni minket, mint egy majom a ketrecben. Fernando Meirelles sértődött filmje művészinek szeretne látszani, mégis heppiendestül, káosz-hangulatostul az értéktelen trashmoviek élményét nyújtja.

2009. január 23., péntek

Harcsa Vera - Örökké tart

Oké, tudom, hogy ezt a videót már mindenki látta sokszor, de nem állhatom meg, hogy most kirakjam ide. Egyrészt mert megmutatja, hogy hogyan lehet jó dalt csinálni egy rossz dalból, másrészt mert ez a lány az egyik legzseniálisabb magyar énekesnő.

A 200 éves ember (1999)

A Martin család nem nézte meg Spielberg Mesterséges intelligencia című filmjét (na jó, valójában az később készült), és otthonra minden kellemetlensége ellenére házi robotot rendelnek. A robot azonban valamitől meghibásodik, és „lelke” lesz. A család több generációját is túléli, majd elhatározza, hogy ő akkor is „igazi kisfiú” akar lenni, a technika segítségével ezt is eléri, persze ekkorra már nagyon öreg lesz.Az a baj A 200 éves emberrel, hogy nem lett az, ami lenni szeretett volna. Chris Columbust minden fórumon jó munkásemberként emlegetik, aki simán le tud vezényelni egy nagy költségvetésű látványfilmet, de maradandóan értékeset eddig nem alkotott. Oké, tudom, ott volt a film, „amiben a kisfiú egyedül marad otthon és jönnek a betörők és áááááá”, de a Dogma óta tudjuk, hogy azt a „Sátán ihlette” :D. Meg persze kettő egészen hangulatos Harry Potter is a rendezése alatt jött létre. Véleményem szerint az első Potter film egyébként Columbus pályájának csúcsát jelenti.A 200 éves ember nem kevésbé híres alapanyagból dolgozik, az eredetit Asimov vetette papírra. Föl is idéződik (az egyik legcikibb jelenetben) a robotika általa lefektetett három törvénye. Amúgy a film világát nem az alapmű szabja meg, sokkal inkább mézesmázas rendezőnk konfliktusoktól mentes, szivárványok alatt bátor monológokat harsogó álomvilága. És eddig minden rendben volna, teljes élvezettel fogyasztanám én is. Csakhogy ez nem gyerekfilmnek van szánva, igyekszik lekötni minden korosztály figyelmét és ez az ami nem tud sikerülni, főleg az idétlenre megírt párbeszédek miatt, és mert (mint említettem) nincsen igazi konfliktus. Annál több az ömlengés, és a túljátszott rész, már a játékidő 30. percében azt akarták a készítők, hogy a torkunk legyen összeszorulva, de ez a film végéig szinte egyszer sem tud megtörténni.Aztán megjelenik a vásznon Robin Williams, aki nem fokozza a drámai feszültséget, hanem néha nagy erőket bevetve még cikibb jeleneteket produkál. Azt vettem észre, hogy a viccei hallatán, amiket bájos hölgyeknek süt el (és ez szinte minden filmjében így van) engem a hideg kiráz. Őszintén szólva élveztem a sci-fi elemeket a történetben, és részben ezek miatt ültem végig a nagyon hosszúnak tűnő kétórás játékidőt. Jók a sminkek, jó a robotjelmez, látványosak a repülő autók és a díszletek, tehát meglátszik a költségvetés. Adott a drámai szituáció is, és a színészek sem botrányosan rosszak. Egy jobb forgatókönyvíró mellett Columbus megrendezhette volna élete legjobb filmjét.

2009. január 21., szerda

Épp most jövök

A Moliére első felvonásáról a Petőfi Színházból. Azért az elsőről, mert úgy éreztem a végén, hogy legkisebb dolgom is nagyobb annál, mint végigülni ezt a Bulgakov darabból készült előadást. Van pár érdekes megoldás, de ez egytől egyig a díszlet használatában merül ki. Ami végül kikergetett az a teljesen fölösleges csöndek, "hatásszünetek" özöne, ami nagyban hozzájárult, hogy az előadás élvezhetetlenül lassú legyen. Régi Petőfis hagyomány szerint sikerül belecsempészni egy színpad mértani közepén precíz fénnyel megvilágított behugyozást és Eperjes az egyik jelenetben fél percig fityiszt mutogat a levegőbe és csapkodja seggét, mert az vicces.
Ne is csodálkozzon egy kőszínház, ha ezalatt a nézők folyamatosan hangosan beszélgetnek, röhögcsélnek (oké, diáknézők is akadtak, de azért megjegyezném szörnyű élmény), és a sötéteknél harsog a "szabad a csók". Habár az viccesebb volt, mint a poénok a színpadon.

Új Kiscsillag - február 12.

Lovasi elmondta, hogy február 12-én jelenik meg az új lemez. "a holdingot felvettük, de nem került fel végül, az igazságost is felvettük a régi verzióban, de az se, és a kanadát is.az se.", "3 olyan dal van rajta amit még nem játszottunk koncerten, ebből a légyszíves az oldalról letölthető volt.a nehézbörtönsúlyzó, és a jó napot, majd csak a lemezen lesz először hallható "A fölvett számok listája (Lecsótól. Nem ez lesz a sorrend.):
1.Örökre
2.Teremőr(apám űrhajós)
3.Jó napot(stop)
4.Légyszíves
5.Nehézbörtönsúlyzó
6.Szomszéd
7.Van-e szándék?
8.Elegáns tűnődés(farkamének )
9.Fishing on Orfű
10.Az a világ nincsen(kanada)
11.A Pénz miatt
12.Fecskés
13.Igazságos

2009. január 18., vasárnap

Across the Universe (2007)

A Hair, mindenidők egyik legamerikaibb filmje napjainkban is aktuális, az „álmok földje” bizonyos szempontból csak nem akar megváltozni. Persze Julie Taymor nem csupán ezért nyúlt a témához és a musical műfajhoz. Egy popkulturális gyöngyszem született a rendezése alatt, a régi klasszikushoz képest jóval szimbolikusabb, bár éppen annyira romantikus alkotás, melyben az erős teatralitás csöppet sem hat zavaróan, éppen ellenkezőleg. A legerősebb momentumok a dalbetétek közbeni történések, képek. Na, ezt szokták nagybetűs vizuális orgiának nevezni.A rendezőnő nem is vesztegette olyan apróságokra az idejét, mint a sztori kiagyalása. A hideg és reálisnak ábrázolt Angliából főhősünk a színes és pezsgő (a valóságtól több tekintetben is elrugaszkodott) ígéret földjére utazik édesapja után kutatva, közben rátalál az igaz szerelemre. Mindez a vietnámi háború árnyékában történik.A filmben nem a szerelmesek egymásra találása igazán érdekes, ez csupán kerettörténet. A valódi cél, hogy lila és rózsaszín napszemüvegeken keresztül betekinthessünk a hippivilágba annak minden bájával együtt. Nem úgy cseng ki a háborúellenesség a képekről, mink korábban. Színházi megoldásokat, színpadi gondolatok filmre adaptálását használják a készítők, mindezt a musical mezsgyéin haladva.Ami bevésődik az emlékezetünkbe, az a karikaturisztikus maszkot viselő toborzó katonák háborús „gépezetre” rímelő fergeteges tánca, az aktivisták szivárványszínűre mázolt buszutazása, és az értelmetlen mészárlást jelképező sok-sok szöggel falra szúrt vérvörös eprek látványa. Ha mindezt drámaibb és tragikusabb légkörben szervírozták volna, a film az örök klasszikusok sorába léphetne. Úgy hiszem, így mégsem teheti meg, de erről még szívesen vitatkoznék. A magyarországi bemutatás viszontagságai ellenére azt tudom javasolni, hogy aki csak teheti, nézze meg.

2009. január 17., szombat

Across The Universe - trailer

Julie Taymor a lehengerlő Titus (mellesleg a szakdolgozatom témája) és a nem kevésbé elismert Frida után ezt a romantikus filmet rendezte, benne a sráccal a közepesre sikerült 21-ből (Jim Sturgess) és Woody Allen legújabb üdvöskéjével (Evan Rachel Wood). A film 2007-es, ezt a trailert látva pedig majdnem megütöttem magam, amiért eddig kihagytam. Szóval azt hiszem, most rögtön el is kezdem.

Moloko - Pure pleasure Seeker

Szerintetek milyen egy fullszexi énekesnő a 21. században? Itt egy tipp. És a bandának még humora is van...

2009. január 16., péntek

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Nem állítom, hogy női film lenne Woody Allen új mozija, de tény, hogy a címszereplők szemszögéből mutatja be az eseményeket. Hogy miféléket? Csábítás, szerelem, intrika, spanyolgitár, szex és művészet... Lányok, kell még valami? Jó, persze, nem női film.Ha maga a helyszín nem lenne elég hangulatos, Javier Bardem és Penélope Cruz gondoskodnak a tökéletes szórakozásunkról. Habár ez a film Vicky-é és Cristináé a forgatókönyv szerint, mégis inkább a két spanyol sztár alakítása hozott ismét babérokat a rendező konyhájába. Rebecca Hall és Scarlett Johansson játéka nem érdemel durva kritikát, dehát ők néha megelégszenek annyival, hogy mindketten nagyon-nagyon szépek.A VCB egyébként tényleg romantikus és nagyon élvezetes, Barcelona festői hely, a szerelem meg vak. Erre a következtetésre eljutottunk már korábban is, de ettől függetlenül az élmény még teljesen üde és friss tud lenni. Pároknak is ajánlható (bár nem mondanám, hogy bátran).

77 Magyar Filmajándék

Ez a weboldal igazi kincseket rejteget. Remek dolog, hogy végre hazánkban is kihasználják ezeket a lehetőségeket a filmes archívumok. A Megáll az idő csak egy példa a számos csemege közül. És szerencsére sok klasszikus van még fönt.

2009. január 9., péntek

The Mutant Chronicles (2008)

Vigyázat, ez a film nagyon tud fájni! De csak azoknak, akik nem csípik a sztoriban vérszegény, akcióban viszont vérbő mozikat. A gore faktor már-már kiakad, miközben hangosan röhögünk az idiótábbnál idiótább beszólásokon. A grindhouse műfaj újra virágozni kezd? Visszatérnek még azokat a hősök, akik nem kérdeznek, csak nyiszálnak? A The Mutant Chronicles fölvillantja a reményt. A többiek részéről, - akik eddig sem szerették ha egy film fölvállaltan hülyére vesz mindent és mindenkit - erős utálkozás várható.
2700valahányban járunk és a hatalmak állandó háborúskodása fölébreszt egy többezer éve föld alatt pihenő gépet, ami mutánssá változtatja az embereket. A hanyatló emberiség sorsa néhány olyan tökös (akadnak hölgyek is, de mindegy, értitek) katonán múlik, akiknek nincs már veszteni valójuk, de főleg agyban nincs! :D
Leszögezném, hogy nem egy jelentős alkotásról van szó, mégis kaphat legalább kettő nagy pirospontot. Az egyiket a (egyébként nagyon komor) látványért osztom ki neki. Van itt minden gőzűrhajótól (!) kezdve középkori kardokig, náci tiszttől kezdve kamikáze veteránig (nem hinném, hogy valaha volt olyan, de jól hangzik, ha-ha). De tényleg, a nyitójelenet mintha csak a Kelly hőseinek kifigurázása lenne, mindenki tojik rá, hogy 800 évvel vagyunk a második világháború után, a díszletek és a jelmezek leginkább erre a korra rímelnek. És jól festenek, különös apokaliptikus hangulatuk van. A másik pirospont a rendezőnek jár, mert szereplőit sikerül végig úgy mozgatnia, hogy a blődli szituációk nem erőltetettnek tűnnek, hanem inkább viccesnek.
Ennek ellenére nem vált világot a mozi, sőt teljesen felejthető. Sem Ron Perlman-re, sem John Malkovich-ra nem a mutánsos filmjük miatt fogunk emlékezni. Thomas "Nem Nézek a Kamerába" Jane viszont szerintem jobb itt, mint a botrányosan gyenge Ködben volt. Színészkedni azért még mindig nem tud.

Tres Días (Before the Fall, 2008)

Valahol Spanyolhonban vagyunk, ez biztos. Az is biztos, hogy reggel bemondja a tévé, hogy 72 óra múlva vége lesz a világnak. Tuti, hogy egy meteor a ludas, amit az amerikaiak és az oroszok két űrhajóval is megpróbáltak megállítani, de nem sikerült. Van a családnak egy ismerőse, aki börtönbe került valamikor, mert embereket gyilkolt. Ez a valaki most, hogy mindenfele elszabadult a pokol, kijutott a börtönből, és elindul, hogy bosszút álljon a családon, akik sittre juttatták. Nagyjából ennyivel ki is merítettem a bizonyosságokat a Tres Días című spanyol thriller kapcsán. A többi dolog történetestül, karakterestül a fejünk fölött elhúzó meteorok füstjébe burkolózik.Nem mondom hogy ez baj, ha csak a hangulatot nézem, pozitív a mérleg, hiszen az maximálisan eltalált. A nyomasztó, paranoiás fílingen, a kreatív beállításokon túl van jópár zavaró elem. Nem mindig értem a motivációkat a szereplők részéről. Ki kit akar megölni, ki kit ismer és ki kit menekít meg, ezt mind nekem, a nézőnek kell összeraknom, és nem lehetek mindig elégedett. A Tres Días nem olyan, mint a frissen Hollywoodot majmoló spanyol horroráradat. Nem is jó a majmol szó, hiszen ezek a filmek általában jók. A Tres Díasról ezt nem lehet egyértelműen kijelenteni. Azt, hogy néhol fölöslegesen művészkedő, már sokkal inkább.

Slumdog Millionaire (2008)

Ritka szép élmény megnézni ezt a filmet. Tele van romantikával, de korántsem csak a férfi-női kapcsolatok romantikájáról van szó, benne van a messzeség, az ismeretlen romantikája ugyanúgy, mint a tisztaságé: az erkölcs győzelmének romantikája. Ezt az egyedi érzést az a finoman, érzékletesen ábrázolt egzotikum teszi lehetővé, amire Danny Boyle, a rendezőzseni úgy csapott le, hogy előre tudta, nem csak ködös hazája és Amerika fog ráharapni, de bármelyik ország népe a világon. Egyetemes érvényű.Jamal (Dev Patel) bekerül az indiai Legyen Ön is Milliomosba, a film kvízsóbeli szereplését dolgozza föl, amelyben minden kérdés kapcsolódik élete egy-egy fontos mozzanatához, így Jamal (majdnem) mindenre tudja a választ. A megszeppent főhős célja nem a pénz, nem a dicsőség, ettől sokkal alapvetőbb emberi cél, a szerelem beteljesülése. Említik a kritikák, hogy Jamal nem valódi ember, eszményített, hisz célja nemes, cselekedetei pedig (de tényleg kivétel nélkül) a legtisztább morális rendszer mentén történnek. Kellenek az ilyen hősök, még akkor is, ha a cselekményt mesévé lényegítik át. Kellenek a mesék.Persze, jól tudja a rendező is, hogy filmje túlságosan elrugaszkodik a valóságtól, amikor Jamal-nak és Latika-nak (Freida Pinto) elpusztíthatatlan, igaz szerelmet tesz a szívébe egy szörnyű, kegyetlen Indiában, ahol az emberélet nem ér többet az állatokénál és minden a pénz körül forog. Hiába a globalizációtól sújtott India kegyetlenségének, aljasságának ábrázolása, a szerelmesek egymásra találása a nyomorból indulva nehezen hihető álomkép. Ettől mi még összeszorult torokkal álmodjuk végig a kalandot, és csodálkozva figyeljük a záróképsor meglepő elidegenítő eseményeit (ahogy Dö mondta pofátlan katarzisrombolás). Olyan az a jelenet, mintha azt akarná közölni „Ugye kedves azért tudja, hogy ennek a valósághoz semmi köze?”Tudjuk. Nem érdekel. Hiszen még napokkal a mozizás után is a páratlan következetességgel végigvitt fényképezés, a szépen csengő soundtrack és a hiteles alakítások hatása alatt leszünk.

2009. január 8., csütörtök

Passengers (2008)

Na kérem, ez már művészet! Azon gondolkozom, a készítőknek micsoda izzadságos munkára volt szükségük ahhoz, hogy a Passengers című moziban az égvilágon semmi eredeti ne legyen. A színészek tök feleslegesen éreznek nagyokat a vásznon, hisz nincs történet, jobban mondva a forgatókönyv lapos és gyenge. Shymalan elhányná magát ettől a thrillertől, mert fő ihletője nyilván a Hatodik érzék volt. Csakhogy jelen esetben az ijesztő jelenetek száma nullára redukálódik, és teljes érdektelenségbe fullad a film. Mindennek tetejébe még a zenéket is mintha úgy ollózták volna össze más, sikeresebb mozikból. A legszomorúbb az egészben, hogy Anne Hathawaynek nem sikerül a teljes játékidőben szépnek lennie, csak itt-ott, bár erről inkább tán a sminkesek tehetnek. Ajánlott mielőbb elfelejteni ezt a butaságot. Nem lesz nehéz.

2009. január 5., hétfő

Made in Hungária trailer (2009)

Fölkerült a netre ez a trailer, ami szerintem egyértelműen bizakodásra ad okot. Már csak azért is várom a filmet, mert a forgatókönyvet Tasnádi István írta, aki talán a legjobb drámaíró itthon.

2009. január 4., vasárnap

Most Wanted 2009

Terminator Salvation
Mert: a második rész az egyik kedvenc filmem, Christian Bale sosem okoz csalódást és a HD trailer is odasóz.
Félelem: McG rendezte a Charlie Angyalait is…
Érdekesség: A film készítését a hivatalos blogon lehet figyelemmel követni.

Inglourious Basterds
Mert: Tarantino világháborús filmje. Ha ez még nem volna elég, Brad Pitt hetyke bajuszban fog feszíteni.
Félelem: A Ponyvaregény státusza veszélyben.
Érdekesség: Samuel L. Jackson-nak valószínűleg csak a hangját hallhatjuk a filmben, az imdb-n ugyanis narrátorként van feltüntetve – pedig Tarantino kabalaszínésze meg volt győződve róla, hogy az egyetlen színesbőrű karakter szerepét kapja, amiért már készítette a lelkét, hogy meg kell tanulnia franciául.

Watchmen
Mert: az év egyik leglátványosabb mozijának ígérkezik.
Félelem: a Warner-Fox botrány következtében elképzelhető, hogy idén nem láthatjuk…
Érdekesség: az esetleges csúszás oka.

The Soloist
Mert: Robert Downey második virágkorának drámai szerepe lehet, sok zenével, a rendező pedig az a Joe Wright, aki az Atonementet is elhozta nekünk.
Félelem: a film könnyen átcsúszhat túlzott érzelgősségbe.
Érdekesség: a történet valós eseményeken alapul.

Star Trek
Mert: csupa tulajdonnév: Star Trek, Simon Pegg, J.J. Abrams, Zoe Saldana.
Félelem: az eredettörténetek készítésének veszélye, hogy a fiatalos lendület és az elődök iránti alázat nem megfelelő harmóniával jelentkezik.
Érdekesség: ha valaki véletlenül hibernálva töltötte volna az elmúlt ötven évet, és halvány fogalma sincs, mi az a Star Trek, itt sok mindent megtudhat róla.

9
Mert: posztapokaliptikus animációs film. Zseniális ötlet. (Mellesleg: Tim Burton, Timur Bekmambetov.)
Félelem: a hangulat nagy ereje mellett könnyen elsilányulhat a sztori.
Érdekesség: ebből a rövidfilmből bomlott ki egészestéssé.

Monsters vs. Aliens
Mert: az eljövendő mókás animációs filmek közül ennek az előzetese volt a legmeggyőzőbb.
Félelem: a magyar nyelvű előzetesben Kálloy Molnár Péter volt szinte az egyetlen eltalált hang.
Érdekesség: az eredeti szinkronban olyan remek komikusok neveit találjuk, mint Hugh Laurie, Paul Rudd, Seth Rogen, Rainn Wilson vagy Stephen Colbert.

Public Enemies
Mert: Christian Bale sosem okoz csalódást, Johnny Depp sincs nagyon lemaradva tőle és Michael Mann neve is figyelemfelkeltő.
Félelem: senkisőlte.
Érdekesség: a szereplők között a friss Oscar-díjas Marion Cotillard is megtalálható, aki nem csak roppant tehetséges, hanem gyönyörű francia is.



2009. január 3., szombat

El Orfanato (2007)

Egy mondatban: Kötelező darab, nagy erénye, hogy mindenféle CGI csoda nélkül teremt igazán meghökkentő pillanatokat, bizonyítja, hogy a spanyol horrorokban lehet bizodalmunk (és erre már nem is csak Del Toro neve a garancia), ennyire szép, megható befejezést pedig talán még senki nem rakott horrorfilm végére.

2009. január 2., péntek

Kasszandra Álma (2007)

Azt hittem, a Match Point-tal a lehető legmesszebbre rugaszkodott Woody Allen azoknak a filmeknek a stílusától, amelyek által a közönség megismerte, de engem ez még nem zavart.. A Kasszandra álmával azonban átlépett egy olyan határvonalat, amit már nem kellett volna. Ha nem tudom előre, ki nem találtam volna, ki a rendező... Míg az előbbi krimi elejétől végéig izgalmas és élvezhető tudott maradni, addig ez a 2007-es darab már hosszú üresjáratokkal, unalmas, jelenetekkel van tele. Esszenciáját próbálja adni a bűnnek és a bűnhődésnek, ahogy az elődje, de ez már egyszerűen túl lapos lett.Ewan McGregor és Colin Farrell testvérpárt játszanak, mindketten gyermeki karakterek, ezt konkrétan ki is mondja édesapjuk, amikor álmából fölriadva megjegyzi, velük álmodott és gyerekek voltak. A nőknek elenyésző szerep jut, a két tesó kálváriáját láthatjuk, véleményem szerint túl hosszan és nem túl kreatívan ábrázolva. Nem is vagyok túl jól, de most nincs is kedvem erről írni. Még egy vicc sincs benne... Valószínűleg jön kritika a Jade skorpió átkáról meg a Vicky Cristina Barcelonáról, és remélem mindegyikről sok pozítív dolgot mondhatok majd. Imádom ugyanis ezt az embert.

Crank (2006)

Igazi badass mozi a Crank, Jason Statham csak megy, azt irt. Egy csomó olyan cool dolgot raktak bele, amit menőnek tarthat minden valamirevaló gimnazista. A hős Redbullt vedel, a helyszínek közötti ugrásoknál bevillan a Google-Earth és micsoda remek ötlet egy kis „public sex” Amy Smarttal. Persze, egy darabig vicces a dolog, de többnyire mégis inkább zavaróan agyatlan. Csak azért nem mondok rosszakat, mert vállalja ami, nem is akar több lenni. A fiatalság rajongása kissé lelomboz, nekem ez ma délelőtt kevés volt. Nem kezdtem el rohamosan öregedni és nem vagyon sznob. A Szállítónak nyomába sem ér a mozi, pedig az sem volt egy álomakciófilm.

2009. január 1., csütörtök

Amikor megállt a Föld (2008)

A fapofa ufó megtanítja a kisfiúnak, hogy az anyag nem vész el, csak átalakul. A kisfiú ripacs, Keanu Reeves (naná hogy, az idegen) meg az égvilágon semmit nem csinál, csak néz, kicsit komor arccal, összehúzott szemöldökkel, úgy, mintha nem érdekelné különösebben a film, amiben játszik. A Gort robot, amit kísérőjéül küldtek, lejátssza a vászonról. Kathy Bates szerepe szerint tapír. Az idegenek rombolási jelenetei, mintha egytől egyig CGI tech videók lennének, kötelező jelleggel kerültek be a moziba a látvány miatt, de egyéb funkciójuk nincs. Mindennek a tetejébe a megoldás igencsak sajátos: Jennifer Connelly annyira szép, és annyira őszintén érez, hogy attól megmenekül a Föld.A film addig élvezhető valamennyire, amíg Keanu el nem kezd beszélni. Valahol az első megszólalása környékén kiéghetett a forgatókönyvíró agya. Onnantól semmi nem megy a helyes mederben, de csak azért, mert valamennyi szereplő között kommunikációs gátak vannak. Ez egyébként szándékos, de ha vállaltan erre a sémára épül egy film, akkor legalább izgalmasan, leleményesen fejtse ki az egészet, ne indokolja a gátakat azzal, hogy mindenki hülye.
Szerettem volna ha összegyűjthetek pár dolgot, ami megcáfolja a neten található lehúzó kritikákat, nagy szerelmese vagyok ugyanis az űrlényes sci-fiknek. De be kellett látnom, hogy Jeniffer Conelly könnyben úszó bociszemein kívül semmi maradandóan látványos, az emberi idiótaságon túl pedig semmi tanulságos dolog nincs ebben a remake-ben.

2009 - Ezt várom

Benjamin Button

Mindenhonnan pozitív kritikák érkeznek David Fincher (Hetedik, Harcosok klubja) új filmjéről, melyben Brad Pitt visszafele öregszik... Izé... Fiatalodik. A szkriptet a Forest Gump forgatókönyvírója hozta össze, és állítólag mind hangulatban, mind minőségben megközelíti a fantasztikus Zemeckis mozit!

Slumdog Millionaire


Danny Boyle (Trainspotting, 28 nappal később) akármelyik műfajban próbálta ki magát eddig a sci-fi-től drogos drámán keresztül a horrorig, nem okozott csalódást. Új fílgúd mozijáról többen is kijelentették, hogy a rendezés tökéletes!

9


Nemrég láttam ezt a remek trailert ebből a felnőtteknek való animációs filmből, melyhez nem kisebb rendezők adták a nevüket, mint Tim Burton és Timur Bekmambetov (Éjjeli őrség, Wanted). Azonnal rákattantam.

Terminator Salvation


A Franchise szerelmeseként jókat remélek ettől a filmtől, erős látványt, pörgő akciót és legalább egy szemernyi hangulatot a régi terminátor mozikból.

Watchmen


Az alapanyagul szolgáló képregényt irodalmi műnek tekintik, a trailer alapján pedig 2009 egyik leglátványosabb filmjére számíthatunk. Nagy kár, hogy egyre dagad a Warner-Fox botrány, így a bemutató időpontja bizonytalanná vált.

Nem csak mozis blog - 2011

e-mail: kasafero@gmail.com